DX ALÜMİNYUM Turkish DX Aluminum English

Alüminyum nedir?

Alüminyum bir çeşit metaldir. Bu metal boksit madeninden elde edilmektedir. Elde edildiği madde maden olmasına karşın alüminyum maden değildir. Bu yüzden alüminyum nedir? Sorusuna cevap olarak alüminyum bir metaldir diyebiliriz. Oldukça kullanışlı bir metal olduğunu söyleyebiliriz.

Alüminyumun temel olarak boksit cevherinde yer almaktadır. Oksidasyona karşı gösterdiği direnç oldukça yüksektir ve binlerce ayrı kullanımı söz konusudur. Kullanım alanları o kadar geniştir ki uzay alanına dair çalışmalarda bile alüminyum kullanılabilmektedir. Alüminyum birçok alette kullanılabilirken külçe olarak da bulunabilmektedir.

Alüminyum Elementi Nedir, Alüminyum Ne Zaman Keşfedilmiştir?

Alüminyum elementi nedir? Diye sorarsak alüminyum Al simgesine sahip atom numarası 13 olan bir elementtir. Alüminyumun kullanımı ülkemizde ve dünya üzerinde oldukça yaygındır. Bu yüzden önemli metallerin başında gelmektedir çünkü kullanılabileceği oldukça fazla alan bulunmaktadır.

Alüminyumun keşfedilme tarihi 1825’tir. Daha doğrusu bu tarih ilk saf alüminyumun elde edildiği tarihtir. Elde edildiği 19. Yüzyılda alüminyumun çok daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Alüminyum Nerede Bulunur?

Alüminyum çok sık kullanılan bir metaldir, bulunma oranı kimi zaman çok azaldığı için değerli bir metal olduğunu söyleyebiliriz. Kısa haliyle alüminyum nerede bulunur? Sorusu için doğada boksit cevherinde bulunur diyebiliriz. Daha geniş olarak ele alırsak alüminyum yerkabuğunda oldukça fazla görülmektedir. İnsanlar yerkabuğundan bu metali çıkaramadığı için serbest haldeki halinden çıkarmaktadır. Bu da tabii ki cevherden ayırma işlemiyle gerçekleşmektedir. İşte bu noktada kısıtlı miktarda alüminyum elde edildiği için alüminyum oldukça değerli sayılmaktadır.

Türkiye’de alüminyum nereden bulunur diye sorarsak bunun için şu şehirleri sayabiliriz (alüminyum çıkarılan boksit cevherinin bulunduğu yerlerdir): Konya, Antalya, Adana ve Muğla illeri. Bu illerde boksit çıkarılır ve ondan da alüminyum elde edilir.

Dünya üzerinde birçok alanda kullanılan bir madenin bulunma oranı düşerse değeri de oldukça artmaktadır. Bu yüzden kimi zamanlar alüminyumun değeri oldukça üstlere çıkmıştır. Özellikle yeni keşfedildiği 19. Yüzyılda değeri son derece yüksektir. 21. Yüzyılda değeri yine oldukça yüksektir ancak artık o zamanlardaki kadar ulaşılmaz değildir.

Alüminyum Geri Kazanılabilir Mi?

Alüminyumu eskisi kadar bulunmaz yapmayan özelliklerden birisi de geri kazanılabilir oluşudur. Evet alüminyum geri kazanılabilir, hurdalar toplanarak geri dönüşüm usulüyle tekrar kullanılır hale getirilir. Günümüzde geri dönüşüm yöntemi sayesinde kaynaklar çok daha doğru kullanılabilmektedir. Bu yüzden alüminyum gibi zamanında çok zor bulunan metallere ulaşmak artık daha kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Geri dönüşüm haliyle alüminyumun elde edilmesi, boksit cevherinden elde etmeye oranla çok daha ucuzdur. Bu yüzden ucuzluk anlamında da bu yöntem daha anlamlı bulunur.

Alüminyum Kullanım Alanları ve Özellikleri Nelerdir?

Alüminyumun kullanım alanları fazlasıyla çeşitlidir. Bunları maddeler halinde sıralayabiliriz

Alüminyum kullanım alanları ve özellikleri;

1. Uçak ve roket yapımında kullanılan parçalarda alüminyum kullanılır.

2. Otomobillerin jantlarında alüminyum kullanılmaktadır.

3. Uzay ve havacılık alanlarında yine alüminyuma yer vardır.

4. Elektrik kablolarının içerisinde alüminyum metali kullanılır. Yine birçok elektronik aracın içerisinde alüminyum bulunur.

5. Cephe kaplamalarında alüminyum kullanılabilir.

6. Sentetik haliyle yakutu ve safiri elde etmek isterseniz alüminyum kullanılmaktadır.

7. Spot ışıklarında alüminyum kullanılmaktadır.

8. Mutfakta kullanılan bazı araç gereçler alüminyumdan yapılmaktadır.

9. Arabaların egzozlarında ve araba motorlarında alüminyum kullanılmaktadır.

10. Pencerelerde alüminyum kullanılabilir.

Alüminyum görüldüğü üzere birbiriyle hiç alakası olmayan çok farklı yerlerde kullanılabilmektedir. Bu maddeler çok daha uzatılabilir, bunun sebebi alüminyumun neredeyse her yere uyum sağlayabilmesidir. Bu tabii ki özelliklerinden dolayıdır.

Alüminyum: hafiftir, kolayca şekil verilebilir, geri dönüştürülebilir, gümüş renklidir, dayanıklıdır, ısıyı emebilir (bundan kaynaklı olarak soğutma alanında da yer almaktadır), yumuşaktır. Çok kullanılma sebepleri bu özelliklere dayanmaktadır. Sahip olduğu çeşitli özelliklerle sayesinde kendisine oldukça geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.